
Tietoa näyttelyn järjestäjälle

Onneksi olkoon, näyttelysi on hyväksytty Järvenpään Taideseuran näyttelytilaan!
Olet luultavimmin saanut jo näyttelysopimuksen sekä ohjeita näyttelytilaan liittyen. Tälle sivulle kokoamme kuitenkin tiiviin muistilistan siitä, mitä sinun tulisi ottaa huomioon näyttelyä valmistellessasi.
Täydennämme tätä sivua edelleen. Ajantasaisimman tiedon, ellei jotakin löydy sivustoltamme, saat Taideseuran näyttelyvastaavalta: nayttelyt.taideseura@gmail.com. Luethan silti tämän sivun sisällön huolellisesti ennen kuin lähetät viestiä. Toivottavasti kysymyksiisi löytyy vastauksia jo tästä. 🙂
***
Näyttelytilat
Järvenpään Taideseuralla on omat näyttelytilat Taidetalolla. Jos sinulla on näyttely jossakin niistä eli Galleria 1:ssä, Galleria 2:ssa tai Studiossa, voit lukea niistä tarkemmin täältä.
Näyttelytilojen esittelyn ja pohjapiirroksen voit ladata tästä.
Luethan huolellisesti näyttelytilan säännöt. Se helpottaa sekä sinun että Taidetalon henkilökunnan työtä. Sekä Järvenpään Taideseura että jokainen Taidetalossa näyttelyä pitävä taiteilija sitoutuu näihin yhteisiin sääntöihin: Näyttelytilojen ja näyttelyn järjestämisen säännöt 2025
Taidetalon näyttelytiloissa olevat ripustusvälineet ja esityksissä käytettävissä olevat laitteet on luetteloitu tänne: Näyttelytiloissa käytössä olevat välineet ja laitteet
Jos tarvitset jotakin muuta tai sinulla on laitteiden käytöstä kysyttävää, ota yhteyttä näyttelyassistenttiin.
Järjestämme näyttelyitä myös yhteistyössä Myllytien toimintakeskuksen ja Esperi Palvelukoti Kivipuiston kanssa. Täydennämme tälle sivulle niitä koskevia tietoja tarkemmin heti kun ehdimme.
***
Viestintä ja markkinointi
Toivomme sinun käyttävän näyttelysi viestinnässä Järvenpään Taideseuran tunnuksia/logoja sekä merkitsevän meidät sosiaalisen median postauksiisi. Tämä koskee siis kaikkia näyttelyjä, myös Myllytiellä ja Kivipuistossa järjestettäviä.
Instagramissa voit halutessasi pyytää Taideseuraa postauksesi yhteistekijäksi, jolloin viestisi tulee näkyviin suoraan myös Taideseuran IG:ssä.
Taideseuran FB-sivu
Taideseura Instagramissa
Lähetä näyttelysi viestintään liittyvät aineistot viimeistään viikkoa ennen näyttelyäsi:
– Selkeä ja informatiivinen esittelyteksti näyttelystä sähköpostin viestikentässä (tai muutoin tekstiksi irrotettavassa muodossa, kuten PDF:ssä, jotta saamme tekstit myös verkkosivuille ja muihin digitaalisiin kanaviin. Ei kuvana!)
– Taiteilijan esittely ja linkit verkkosivuille sekä sosiaalisen median kanaviin, nämäkin kaikki tekstimuodossa.
– Taidetalon näyttelyistä juliste printattuna (A3 3 kpl, A4 6 kpl). (Teetä printit mieluiten painotalossa, jotta jälki on laadukasta. Taideseura tekee yhteistyötä Mainioprintin kanssa, joten esimerkiksi sieltä voit helposti tilata julisteet.)
– Pienoiskuva julisteesta digiversiona (pdf, jpg)
– Hyvälaatuisia teoskuvia
– Jos teet itse lehdistötiedotteen, toimita se myös meille Taideseuraan.
TÄRKEÄÄ! Nimeä liitetiedostot aina niin, että tiedostossa lukee taiteilijan nimi, näyttelyn nimi ja näyttelytila. Siis esimerkiksi näin: Tiina Taiteilija Kevään värit Galleria.pdf
Lisää näyttelysi esittelytekstiin aina myös nämä tiedot, esim.:
Tiina Taiteilija
Kevään värit
Järvenpään Taidetalon Studio 29.4.–19.5.2025
Tämä siksi, että voimme helpommin poimia tiedot nettisivuille ja someen. Kiitos ammattimaisesta yhteistyöstä!
Logotiedostoja voit ladata tästä.
Logokansio on pakattu, ja voit avata sen omalla laitteellasi ja valita sopivan logon käyttöösi.
Huomioithan, että Taideseura voi viestiä eteenpäin vain sellaista tietoa, jonka se taiteilijalta itseltään saa. 🙂
***
Näyttelyihin liittyvät tiedustelut ja materiaalit osoitteeseen nayttelyt.taideseura@gmail.com, kiitos!
Kun lähetät viestiä, kirjoitathan sen aihekenttään, mistä näyttelytilasta on kysymys (Galleria 1, Galleria 2, Studio, Myllytie tai Kivipuisto).